Krst knihy „Bačkorový astronom na cestách za tmou“

V sobotu 6. 11. 2021, sa uskutočnil v Čechách krst novej knihy Zdeňka Bardona – Bačkorový astronom na cestách za tmou (ten „slovenský krst“ sa konal 12. 10. 2021 v Piešťanoch v rámci 15. ročníka Astrofilmu). Krst sa konal v Kongresovom centre Aldis v Hradci Králové.

Vzhľadom na komplikovanú situáciu spojenú s pandémiou, aj samotný autor mal obavy ako to s účasťou dopadne, lebo pol hodiny pred samotným podujatím sme boli v sále len traja. Nakoniec sa obavy nepotvrdili, sála sa zaplnila, prišlo viac ako 200 ľudí.

Akciu moderoval Marcel Bělik, riaditeľ Hvězdárny v Úpici, ktorý predstavil verejnosti autora Zdeňka Bardona, jeho prácu a úspechy, potom sa zo strany vydavateľa prihovoril Eduard Koči zo Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove a následne sám autor formou prezentácie predstavil svoju novú knihu.

Prezentácia pozostávala z krásnych fotografií z knihy, videí a zvukových nahrávok úryvkov knihy. Samozrejme, všetko to bolo popretkávané Zdenkovými príbehmi, často aj humornými, o udalostiach ktoré sa opisujú v knihe.

Potom nasledoval samotný krst knihy. Krstným otcom bol prof. Druckmüller z Vysokého učení technického v Brne, ktorému asistovali ôsmi „srdcaři“ (takto autor nazval tých, ktorí pri vzniku knihy pomáhali). Pôvodne sa malo krstiť „hviezdnym prachom“, ale pravdepodobne v dôsledku slnečného vetra ktorý nás minulý týždeň minul, na krst nedorazil, preto sa krstilo „planetárnou substanciou“.

Po dlhej autogramiáde, keď už Zdenka iste aj ruka bolela sme si v kruhu priateľov posedeli, porozprávali sa a naše skvelé stretnutie skončilo až v neskorých nočných hodinách. Aj keď spočiatku tomu okolnosti nenasvedčovali, akcia dopadla veľmi dobre, a už sa iste môžeme tešiť na ďalšiu knihu nášho „Bačkorového astronoma“.

Foto: Petr Soukeník, Miroslav Grnja

Pridaj komentár